Замінники металів
Кольорові метали дуже дорогі, а тому їх часто заміняють більш дешевими матеріалами. З таких замінників виробляють багато деталей машин, апаратів та приладів, а також предметів широкого вжитку. Одним із таких замінників є пластмаси, які бувають різних видів.
Один з видів пластичних мас складається з деревного борошна, азбестового волокна, обрізків просоченої смолою тканини та деревного шпону (тонкий шар деревини). Ці речовини з’єднують смолами. Пластичні маси мають малу питому вагу, значну механічну міцність, високоізоляційні та антикорозійні властивості. Вони не горять. Завдяки цьому пластичні маси широко застосовують в авіаційній та автотракторній промисловості, верстато- і приладобудуванні. В машинобудуванні часто застосовують готові вироби з пластичних мас: втулки, ручки, штурвали, кожухи, шестірні та стержні.
Значну частину предметів широкого вжитку виготовляють з пластичних мас: посуд, окремі частини домашніх холодильників, пилососів, швейних та пральних машин, меблі, дитячі іграшки та ін.
Як правило, вироби з пластичних мас виготовляють способом пресування та лиття під тиском.
Пластмасу в порошковому вигляді насипають у пресформу. Пресформу з порошком нагрівають до визначеної температури, а потім стискають під пресом. Під дією температури та тиску порошок спікається і щільно заповнює всі закутки пресформи.
В машинобудуванні для виробництва багатьох деталей вживають тькстдліт. Це шаруватий пластичний матеріал із спресованої під великим тиском бавовняної тканини, просоченої смолою. Його виробляють у вигляді плиток завтовшки до 70 мм. Питома вага текстоліту в середньому 1,4 г/см3. Текстоліт витримує температуру 125°. Міцність його доходить до 1600 кГ/см2.
Часто застосовують також замінник, що складається з аркушів паперу, просоченого сумішшю з кількох смол. З нього виробляють шестірні, плити, панелі. Виготовляють його у вигляді аркушів завтовшки 50 мм. Твердість його по Брінелю 25 Нв, питома вага 1,4г/см3. Він витримує температуру до 150°. Цей замінник називається гетинаксом.
Є й інші замінники металів, як, наприклад, плексиглаз, бакеліт, карболіт, що широко використовуються поряд із згаданими пластмасами.
Важливим замінником металу в будівництві є залізобетон.
Залізобетон — це штучний будівельний матеріал. Деталь, виготовлена з залізобетону, являє собою металевий каркас, залитий бетоном.
Бетон — це суміш піску, гравію, цементу та води. Цемент є зв’язуючою речовиною, кількість його в бетоні досягає 15% загальної ваги.
Один кубічний метр звичайного бетону важить в середньому 2,5т. Замість стальних конструкцій виготовляють залізобетонні— колони, крокви та інші деталі. Застосування у будівництві залізобетону замість металу зменшує витрати останнього в два рази.
Останнім часом із залізобетону виготовляють частини важких верстатів, замінюючи ним чавун.
Запитання для повторення
- Які є замінники металів?
- Що таке пластичні маси та на які види вони поділяються ?
- Яким способом виготовляють деталі з пластичних мас?
- Які властивості пластмас?
- Які ви знаєте речі виготовлені з пластичних мас?
- Що таке гетинакс та що з нього виробляють?
- Що таке текстоліт?
- Який важливий замінник металу застосовують на будівництві?
- Яку економію металу дає застосування залізобетону?